Sport

Ylli i Gjermanisë ndihet i sigurt: S’do të turpërohemi në Euro 2020 sikur në Botërorin e 2018-s

Mats Hummels thotë se ndihet i sigurt se Gjermania do ta shmangë turpërimin e madhe në Euro 2020, tri vjet pasi dështoi plotësisht për ta mbrojtur titullin në Kupën e Botës 2018 në Rusi.

Trajneri Joachim Low bëri shumë ndryshime në ekipin kombëtar gjerman për kampionatin e kontinentit evropian, me synim për t’u përmirësuar nga eliminimi turpërues në fazën grupore në turneun e fundit.

Hummels, i thirrur përsëri në kombëtare bashkë me Thomas Mullerin për herë të parë që prej pensionimit të tyre të detyruar pas atij dështimi, ndien se ekipi i tanishëm gjerman është më i bashkuar tani, një ekip që do të sigurohet për ta shmangur çfarëdo eliminimi të hershëm.

Duke folur para Kampionatit Evropian që nis të premten më 11 qershor, mbrojtësi i Borussia Dortmundit tha për Kicker: “Në atë kohë, e kishim telashe për ta gjetur njëri-tjetrin si ekip në stërvitje dhe në ndeshje”.

“Por kjo sigurisht se nuk do të na ndodhë kundër Francës. E them sinqerisht se ndjesia tani është tjetër krahasuar me të atëhershmen.”

Ai shtoi: “Të gjithë duan të bashkohen si ekip, të gjithë jemi gati për ta flijuar veten për ekipin. Ne mund të shkojmë larg. Jemi në binarë: e kemi që i kemi aftësitë për ta fituar turneun”.

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button