Sport

Përzgjedhësi i Danimarkës thotë se Pep do të mbahet mend si Steve Jobs i futbollit

Federata e futbollit danez kishte njoftuar në vitin 2019 se Kasper Hjulmand do të zëvendësojë Age Hareide pas 2020 Euro, por COVID-19 përshpejtoi gjërat.

Sidoqoftë, ‘Dinamiti i Kuq’ nuk e filloi mirë. Pas një sulmi në zemër në mes të ndeshjes së Chritian Eriksen, skuadra e Hjulmand pësoi nga Finlanda (1-0).

Troels Bager Thogersen, kryeredaktor i ‘Tipsbladet’, ka folur për trajnerin e Danimarkës, mënyrën se si e sheh futbollin dhe suksesin e tij duke e kaluar grupin edhe pse nuk e nisi mirë.

“Ai është trajneri më i talentuar në Danimarkë. Ai është metodik, inteligjent … Ai di si të kontaktojë me lojtarët e tij dhe të krijojë një ndjenjë të komunitetit. Ai është një udhëheqës modern. Ai ka qenë trajneri i përsosur në këto ditë sfiduese”, ka thënë Troels Bager Thogersen, Kryeredaktor i ‘Tipsbladet’.

Pas humbjes nga Finlanda, erdhi humbja tjerët me Belgjikën (1-2).

Shifrat nuk ishin korrekte, pasi Danimarka kishte bërë 43 goditje në dy ndeshje, dhe kishte shënuar një gol, ndërsa nga gjashtë goditje, kishte pësuar tre gola.

Fitorja ndaj Rusisë (1-4) ishte e bukur dhe i vendosi ata në mesin e 16 skuadrave më të mira, ku do të përballen me Uellsin të shtunën.

“Ne përdorim shembullin e kampionit Danimarkës së 1992 si një frymëzim që kombet e vogla gjithashtu mund të arrijnë gjëra të mëdha. Unë jam krenar për këta lojtarë”, ka thënë Hjulmand.

Ish-trajneri i Lyngbyt, Nordsjaelland dhe Mainz është një fans u Guardiolas. “Ai e ka çuar futbollin në një nivel tjetër. Ai ka qenë një frymëzim për mua. Ai nuk ndalet së krijuari”, kishte thënë ai qysh në vitin 2012.

Edhe tani nuk e ka ndërruar mendimin. “Unë jam i bindur se Guardiola do të mbahet mend. Si Steve Jobs i futbollit”, ka thënë ai para Euro 2020.

Gazetari Troels Bager Thogersen shkon një hap më tej dhe tregon frymëzimin e trajneri danez te Pep Guardiola. “Ai është shumë i frymëzuar nga Pep. Ai udhëtoi në Barcelonë disa herë kur Pep ishte trajner dhe e ndoqi nga afër”, tregon ai

Në fakt, Danimarka ka nënshkruar dy ish- punëtor të La Masia: Albert Capellas (trajner U21) dhe Ismael Camenforte (trajner fizik).

“Në fillim, Nordsjaelland i tij luajti i ngjashëm me Barcelonën me posedim, por Hjulmand nuk është një kopje e Guardiola. Tani ai është më pragmatik dhe di si të përshtatet, duke i dhënë përparësi, herë pas here, lojtarëve më të përshtatshëm për lojën e tranzicionit të frymëzuar nga gjermanët mbi futbollistët teknikë”, tregon Thogersen.

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button