Sport

Mësohet vendi se ku do të zhvillohet finalja e Ligës së Kampionëve

Sipas raporteve të fundit, Finalja e Champions League do të zhvendoset nga Stambolli në Porto dhe jo në Londër.

Finalja do të luhet në mes Manchester City dhe Chelsea më 29 maj në Stamboll.

Sidoqoftë, duke marrë parasysh se ka dy klube angleze në finale dhe se aktualisht ka shqetësime serioze për coronavirus në Turqi, Qeveria Angleze bëri thirrje që ajo të zhvendoset në Wembley Stadium.

Tani Sky Sport Italia po raporton se njoftimi do të bëhet brenda 24 orësh që Portugalia është zgjedhur si vend ku do të luhet kjo finale.

Do të jetë në “Estadio do Dragao”, i cili është në listën e gjelbër të Qeverisë Angleze të vendeve që tifozët mund të udhëtojnë nga dhe pa pasur nevojë për karantinë.

Nëse lojtarët do të shkonin në Turqi, ata do të duhej të bënin karantinë për të paktën 10 ditë në një hotel, i cili mund të bllokonte përgatitjet e tyre para Euro 2020.

Do të jetë gjithashtu viti i dytë që Finalja e Ligës së Kampionëve është luajtur në Portugali.

Sezonin e kaluar, për shkak të pandemisë, e gjithë tetë finale u kompresua në një turne me eliminim direkt në qytete të ndryshme portugeze.

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button