Sport

Golashënuesi më i mirë i Stuttgart zbulon se si ka luajtur me identitet të rremë, atë ia kishte ndryshuar agjenti

Stuttgarti ka zbuluar se Silas Wamangituka, i cili ishte golashënuesi i tyre më i mirë në për edicionin 2020-21, ka luajtur me një identitet të rremë.

Sulmuesi filloi karrierën e tij në Republikën Demokratike të Kongos përpara se të transferohej në krahinën franceze Ales në vitin 2017 dhe më pas u transferua nga klubi i Ligue 1, Paris FC një vit më vonë.

Stuttgart më pas arriti marrëveshje me Silas, për të kaluar në Gjermani në vitin 2019, duke i ofruar kontratë pesëvjeçare, por klubi tani ka zbuluar detaje që vërtetojnë se dokumentet e tij të transferimit ishin të falsifikuara.

Stuttgart ka lëshuar një deklaratë që konfirmon se emri i vërtetë i lojtarit është Silas Katompa Mvumpa dhe se ai ka lindur në vitin 1998 dhe jo në vitin 1992, gjë që e bën atë 22-vjeç.

Klubi është zotuar të mbështesë Silas pas pranimit të tij se një ish-agjent nga Belgjika ndryshoi të dhënat e tij personale pasi fitoi kontrollin e llogarisë së tij bankare dhe posedimin e pasaportës së tij.

Sulmuesi kongolez ka folur hapur në një intervistë për uebfaqen e Stuttgart, duke këmbëngulur se ai nuk ishte në gjendje të dilte me të vërtetën më parë për shkak të frikës se siguria e familjes së tij mund të rrezikohej.

Golashënuesi më i mirë i stuttgart zbulon se si ka luajtur me identitet të rremë, atë ia kishte ndryshuar agjenti
Golashënuesi më i mirë i stuttgart zbulon se si ka luajtur me identitet të rremë, atë ia kishte ndryshuar agjenti » lajmet e fundit - arenamedia & production - arenamedialetv

“Unë kam jetuar në frikë të vazhdueshme në vitet e fundit dhe gjithashtu isha shumë i shqetësuar për familjen time në Kongo. Ishte një hap i vështirë për mua të zbuloja historinë time”, ka thënë ai.

“Kam guxuar ta bëj këtë vetëm me mbështetjen e konsulentëve të mi të rinj. E kuptova që nuk duhet të kem më frikë dhe se ne mund të vendosim gjithçka në tryezë së bashku”.

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button