Sport

City e teston Chelsean me një ofertë për Reece James

Manchester City është i interesuar të nënshkruajë me mbrojtësin e djathtë të Chelsea, Reece James, raporton The Athletic.

Pep Guardiola ka qenë i impresionuar nga paraqitjet e lojtarit të bluve këtë sezon, veçanërisht në dy paraqitje kundër skuadrës së tij.

Që nga ajo kohë, strategu spanjoll ka kërkuar që lojtari të shtohet në listën e Cityt për transferim.

Pas një huazimi një sezonal në Wigan, James ka dalë nga akademia e Chelsea, duke arritur kështu që të futej në ekipin e parë.

James mori debutimin e tij për të skuadrën e parë nën urdhrat e ish-trajnerit, Frank Lampard në shtator të vitit 2019, derisa ka vazhduar të bëjë 84 paraqitje për klubin londinez.

Ai ishte një nga lojtarët me paraqitjen më të mirë te Chelsea në krahun e djathtë në fitoren e tyre 1-0 kundër Manchester City në finalen e Ligës së Kampionëve në maj.

Manchester City Interested In Signing Chelsea’s Reece James

Forma e klubit të James rezultoi që ai të ftohej në skuadrën e Gareth Southgate të Anglisë për Euro 2020 dhe së fundmi filloi në ndeshjen e fazës së grupeve kundër Skocisë.

Nën Thomas Tuchel, James ka luajtur në pozicione të ndryshme duke përfshirë mbrojtësin e krahut të djathtë, mbrojtësin e djathtë, qendërmbrojtësin dhe në mesfushë.

Sipas raportimeve, është shkathtësia dhe përshtatshmëria e James në formacione të ndryshme që vlerësohet shumë nga City.

Edhe pse Kyle Walker dhe Joao Cancelo kanë performuar mirë si mbrojtës të djathtë për Cityn këtë sezon, James do të ofronte konkurrencë të madhe për këtë pozitë.

Ndërsa Chelsea nuk dëshiron t’i shesë një lojtar një rivali të drejtpërdrejtë të titullit, interesimi për Ahcraf Hakimin e Interit ka sugjeruar se ka dyshime nëse Tuchel e sheh James si një lojtar që mund të luajë standard.

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button