Pjata të para

Tortellini me domate – Recetë italiane

Tortellini me domate është një pjatë e pare ideale për të dielat në shtëpi. Tortellini janë një makarona të mbushura, tipike e qytetit të Bolonjës dhe Modenës. Brumi përgatitet zakonisht vetëm me vezë ndërsa kombinimet e mbushjes janë nga më të ndryshme.

Tortellini me domate

Prep Time15 mins
Cook Time10 mins
Total Time25 mins
Course: First plate
Cuisine: Italian
Keyword: makarona
Sasia: 4 persona
Kalori: 189kcal

Përbërësit

 • 360 gr tortellini
 • 350 ml salcë domate
 • 200 gr domate të vogla
 • 1 thelb hurdhe
 • vaj ulliri ekstra i virgjër
 • rigon
 • kripë
 • piper
 • djathë i grirë

Përgatitja

 • Për të përgatitur tortellini me domate jemi duke përdorur makarona të gatshme, ato mund të përgatiten edhe në shtëpi. Lexo recetën për makarona të freskëta.
 • Vendosim një enë me ujë të bollshëm në zjarr. Pasi uji ka filluar të zieje hedhim kripën dhe me pas makaronat tortellini.
 • Në një tigan që e vendosim në zjarrë, hedhim vaj ulliri dhe thelbin e hurdhës. E lënë për disa çaste dhe më pas shtojmë domatet e vogla të lara dhe të ndara në gjysmë. Pas disa minutash shtojmë salcën e domates. E lëmë dhe pesë minuta të tjera në zjarr. Shtojmë kripë, piper dhe rigon sipas dëshirës dhe fikim zjarrin.
 • Kullojmë makaronat dhe i bashkojmë tek salca e përgatitur me domate. I përziejmë mirë dhe e vendosim për te paktën dy minuta në zjarr.
 • Tortellini me domate janë gati për ti shërbyer. I hedhim nëpër pjata dhe sipër sipas dëshirës mund të shtojmë djathë të grirë.

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button