Pjata të para

Si të gatuajmë Supë me domate

Supë me domate përgatitur me domate të freskëta sjell në tavolinë një freski dhe shije fantastike. Një pjatë vetëm pak përbërës dhe shumë e lehtë.

Supë me domate

Prep Time10 mins
Cook Time20 mins
Total Time30 mins
Course: Soup
Cuisine: Mediterranean
Keyword: supe
Sasia: 4 persona
Kalori: 230kcal

Përbërësit

 • 1 kg domate
 • 2 karota
 • 1 qepë
 • 2 qepe të njoma të bardhat
 • 2-3 thelpinj hudhër
 • 1 lugë gjellë gjalpë
 • 1/2 luge gjellë miell
 • kripë
 • rigon
 • piper i zi
 • 4 feta buke

Përgatitja

 • Për të përgatitur supë me domate, lajmë dhe pastrojmë të gjitha perimet. Domatet i pastrojmë nga lëkura dhe i presim kubik, karotat i grijmë në rënde dhe qepët i presim hollë.
 • Në një enë të vendosur në zjarr ku kemi hedhur gjalpin, shtojmë qepën dhe hudhrën e prerë hollë. I trazojmë për 2-3 minuta dhe shtojmë miellin, sa të marri një zverdhje të lehtë.
 • Në enë shtojmë domatet dhe karotat duke e trazuar pak dhe e lemë të ziej për 10 minuta. Masës i shtojmë 200 ml ujë të nxehtë, kripë dhe e lemë edhe 10 minuta të ziejë në zjarr të ngadalshëm.
 • Më pas me ndihmën e një grirësi elektrik e grijmë derisa të jetë një masë homogjene. Supë me domate i shtojmë erëzat dhe gjithçka është gati.
 • Supë me domate serviret e ngrohtë me bukë të thekur.

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button