Anti Pasta

Qofte me qiqra – Shije dhe një burim proteinash

Receta për qofte me qiqra përgatitur në shtëpi është gjithashtu shumë e shëndetshme.

Qofte me qiqra

Prep Time20 mins
Cook Time20 mins
Total Time40 mins
Course: Appetizer
Cuisine: Mediterranean
Keyword: kuzhina shqiptare
Sasia: 6 persona
Kalori: 230kcal

Përbërësit

 • 500 gr qiqra
 • 2 kokrra qepë
 • 4-5 thelpinj hudhër
 • 2 lugë gjelle miell
 • 1 tufë majdanoz
 • 1 lugë e vogël spec
 • pak kripë
 • pak piper
 • vaj ulliri

Përgatitja

 • Lajmë qiqrat, i hedhim në një enë qelqi i shtojmë ujë me bollëk dhe i lemë për gati 12 orë,ose 1 natë përpara se ti fillojmë ti gatuajmë.
 • Qiqrat i kullojmë dhe i hedhim në një enë me ujë për ti zier për gati 30 minuta. Pasi kanë zier i kullojmë dhe i hedhim në grirës elektrik ose i shtypim me lugë.
 • Gjatë grirjes i lemë pak të ashpra të mos i bëjmë shumë brumë. Pastaj i hedhim në një enë qelqi. Në grirës kalojmë qepën, hudhrën, majdanozin dhe i hedhim në enën me qiqra.
 • Në enë shtojmë specin, piperin (mund mos ti shtoni nëse do i konsumojnë fëmijët) kripën, miellin, 2 lugë me vaj ulliri dhe i përziejmë që të bashkohen masat.
 • Lyejmë duart me pak vaj, marrim pjesë nga brumi dhe bëjmë format e qofteve. Qoftet me qiqra i radhitim në një tavë ku kemi shtruar një letër kuzhine dhe sipër i lyejmë me pak vaj ulliri.
  Qofte me qiqra – shije dhe një burim proteinash
 • Qoftet me qiqra i pjekim në furrë të nxehur në temperaturën 200°C për 20 minuta. Qoftet i shoqërojmë me sallatë të stinës. Këto lloj qofte mund edhe ti skuqni në një tigan me vaj të bollshëm.

Leave a Reply

Back to top button