Anti Pasta

Fërgesë me miell misri

Fërgesë me miell misri është një meze që përdoret si shoqëruese në drekë ose darkë. Është një recetë shumë e thjeshtë dhe e përdorur kryesisht në sofrat tironse.

Fërgesë me miell misri

Prep Time10 mins
Cook Time15 mins
Total Time25 mins
Course: Appetizer
Cuisine: Albanian
Keyword: antipaste
Sasia: 2 persona
Kalori: 240kcal

Përbërësit

 • 150 gr miell misri
 • 150 gr gjizë
 • 500 ml qumësht
 • 40 gr gjalpë
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 3-4 thelpinj hudhër
 • pak spec djegës
 • 2 kokrra vezë
 • pak qepë të njoma

Përgatitja

 • Për të përgatitur fërgesë me miell misri, në një enë të vendosur në zjarr hedhim gjalpin, e lemë të shkrijë dhe shtojmë vajin dhe miellin. Miellin e përziejmë shpesh me një lugë druri, sa ai të marri një ngjyrë të artë.
 • Më pas shtojmë gjizën, qumështin, duke e trazuar masën vazhdimisht që të mos bëhet kokrriza.
 • Pasi masa ka marrë valë e lemë të ziejë edhe për 7-8 minuta. Shtojmë hudhrat e shtypura dhe specin pikant sipas dëshirës.
 • Fërgesë me miell misri është gati. Gjatë servirjes në pjatë vendoset veza e zier, pak qepë të njoma të prera hollë.
  Fërgesë me miell misri

Leave a Reply

Back to top button