AutoLife Style

Volkswagen ID.4 – makina më e mirë në botë

SUV elektrik i prodhuar nga Gjermania triumfoi në zgjedhjen për “Makinën Botërore të Vitit” përpara Toyota Yaris dhe një makine tjetër elektrike, Honda e.

Përzgjedhja për “Makinën Botërore të Vitit 2021” përfundoi të martën, 20 prill, me shpalljen e fituesve në kategoritë kryesore, si dhe në disa kategori dytësore.

Një juri ndërkombëtare e përbërë nga gazetarë të automobilave nga e gjithë bota ka vendosur që Volkswagen ID.4 është makina e vitit, transmeton Telegrafi.

Volkswagen id. 4 – makina më e mirë në botë

Volkswagen id. 4 – makina më e mirë në botë

Është një SUV elektrik që u prezantua vjeshtën e kaluar si modeli i dytë elektrik nga seria ID e Volkswagen.

Me përmasa 4584/1852/1612 mm, kjo makinë është më e gjatë dhe më e gjerë se VW Tiguan, por edhe pak më e ulët se ajo SUV.

VW ID.4 mori fitoren në konkurrencën e dy modeleve japoneze – Toyota Yaris dhe Honda e.

Volkswagen id. 4 – makina më e mirë në botë

Volkswagen id. 4 – makina më e mirë në botë

Kujtojmë se  vitin e kaluar Kia Telluride SUV u zgjodh si makina më e mirë në botë.

Sa i përket fituesve në kategoritë e tjera, titulli i “Automjetit Urban Urban” i takoi Honda e lartpërmendur elektrike, ndërsa klasa Mercedes S triumfoi në kategorinë “Makina Luksoze Botërore”.

Në kategorinë e modeleve sportive (“World Performance Car”), i pari është Porsche 911 Turbo , dhe Land Rover Defender u emërua modeli më i mirë i dizajnuar (“World Car Design of the Year”). /Telegrafi/

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button