AutoLife Style

Tesla Model 3 në rrugën e duhur për t’u bërë vetura më e shitur elektrike në Evropë në vitin 2021

Tesla Model 3 duket se do të bëhet automjeti – tërësisht elektrik – më i shitur në Evropë në vitin 2021, tregojnë të dhënat nga studiuesi i tregut JATO Dynamics.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, duke hipur në një valë popullariteti për makinat EV, sedani elektrik ka parë që shitjet të arrijnë 113,397 njësi në 11 muajt e parë të vitit, një rritje prej 84 për qind krahasuar me të njëjtën periudhë në vitin 2020.

Në muajin shtator të vitit 2021, modeli amerikan ishte makina e parë plotësisht elektrike që u bë makina më e shitur në Evropë në përgjithësi këtë muaj, duke tejkaluar modelet e njohura ICE si VW Golf dhe Renault Clio.

Tesla Model 3 nuk ka gjasa të humbasë vendin e parë duke u parë si EV-ja e dytë më e shitur në Evropë deri në nëntor, VW ID.3, ka grumbulluar 63,109 shitje (rritje me 125 për qind) – pak më shumë se gjysma e shitjeve të Model 3. /Telegrafi/

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button