AutoLife Style

Tesla u kritikua për hapjen e ekspozitës në rajonin Xinjiang të Kinës

Njoftimi i Tesla se ka hapur një sallë ekspozite në Xinjiang ka tërhequr kritika nga SHBA dhe grupet tregtare.

Xinjiang është bërë një pikë e rëndësishme konflikti midis qeverive perëndimore dhe Kinës në vitet e fundit, pasi ekspertët e OKB-së dhe grupet e të drejtave vlerësojnë se më shumë se një milion njerëz, kryesisht ujgurë dhe anëtarë të pakicave të tjera myslimane, janë ndaluar në kampe atje.

Kina ka hedhur poshtë akuzat për punë të detyruar ose çdo abuzim tjetër atje, duke thënë se kampet ofrojnë trajnime profesionale dhe se kompanitë duhet të respektojnë politikat e saj atje.

Prodhuesi amerikan i makinave elektrike njoftoi hapjen e ekspozitës në kryeqytetin rajonal të Xinjiang, Urumqi, në llogarinë e tij zyrtare në Weibo të premten e kaluar. “Në ditën e fundit të 2021 takohemi në Xinjiang”, thuhet në postim.

Të martën, Këshilli për Marrëdhëniet Amerikano-Islamike, organizata më e madhe e mbrojtjes së myslimanëve në SHBA, kritikoi këtë, duke thënë se Tesla “po mbështeste gjenocidin”.

Shtetet e Bashkuara e kanë etiketuar trajtimin e Kinës ndaj Ujgurëve etnikë dhe myslimanëve të tjerë në Xinjiang si gjenocid. Shtetet e Bashkuara dhe disa vende të tjera planifikojnë një bojkot diplomatik të Lojërave Olimpike Dimërore të Pekinit në shkurt për këtë çështje.

“Elon Musk duhet të mbyllë ekspozitën e Teslës në Xinjiang”, tha Këshilli për Marrëdhëniet Amerikano-Islamike në llogarinë e tij zyrtare në Twitter , duke iu referuar themeluesit të Teslës.

Tesla nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment. Prodhuesi i makinave ka një fabrikë në Shangai dhe po rrit prodhimin atje mes rritjes së shitjeve në Kinë. /Telegrafi/

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button