AutoLife Style

Tesla me fabrikë të re në Berlin, fillimisht do të punësohen 12 mijë persona

Prodhuesi amerikan i makinave elektrike, Tesla, njoftoi se fabrika e tyre e re pranë Berlinit do të punësojë 12,000 punëtorë kur punon me kapacitet të plotë.

Por në fazën përfundimtare, fabrika mund të punësojë deri në 40 mijë punëtorë në kapacitetin maksimal, vëren kompania amerikane në një deklaratë.

Sipas Autoblog, prodhimi i makinave elektrike në Gruenheide do të fillojë në korrik, transmeton Telegrafi.

Impianti ndodhet në një zonë të pyllëzuar buzë liqenit, rreth 30 kilometra në juglindje të qendrës së Berlinit, buzë një rezervati natyror dhe do të prodhojë 500 mijë automjete në vit.

Drejtori ekzekutiv i Tesla, Elon Musk dëshiron të ndërtojë fabrikën më të madhe të baterive në botë në atë vend dhe kështu të shtojë në mënyrë shtesë shumën e investimeve, e cila sipas thashethemeve në qarqet industriale arrin një miliard euro, sipas agjencisë së lajmeve dpa. /Telegrafi/

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button