AutoLife Style

Sony zbulon veturën e re SUV, konfirmon planet për të hyrë në tregun e EV

Sony ka njoftuar planet për të hyrë në tregun e veturave me një kompani të re të dedikuar të lëvizshmërisë dhe ka treguar një palë EV të porositura në shfaqjen CES në Las Vegas.

Gjiganti japonez i teknologjisë tregoi sallonin elektrik Vision-S në 2020 si një vitrinë të sistemeve të tij autonome të drejtimit dhe argëtimit në veturë, por edhe kur filloi testimin me një prototip ligjor për rrugë një vit më vonë, ai nuk sugjeroi që një do të pasonte varianti i prodhimit, raporton autocar.

Tani, megjithatë, firma ka thënë se do të nisë një kompani të re operative të quajtur Sony Mobility Inc në pranverën e vitit 2022, përmes së cilës ajo “synon të eksplorojë hyrjen në tregun e EV”.

Financial Times raporton se ky njoftim e rriti çmimin e aksioneve të Sony me më shumë se 4.5 për qind.

Sony zbulon veturën e re suv, konfirmon planet për të hyrë në tregun e ev

Modeli i biznesit i kompanisë do të sillet rreth teknologjive të inteligjencës artificiale (AI) dhe robotikës të zhvilluar nga Sony, për të cilat tha se “do të ndihmojë në realizimin e një bote ku të gjithë mund të jetojnë në harmoni me robotët në baza ditore, t’i mbushin njerëzit me emocione dhe të kontribuojë në shoqëri”.

Si pjesë e këtij zgjerimi në sektorin e lëvizshmërisë, një nismë që Sony i referohet si Vision-S, ajo ka zbuluar një koncept të dytë EV të porositur në formën e Vision-S 02 SUV.

Vetura e re me shtatë ulëse përdor të njëjtën platformë dhe teknologji të lidhjes si motra e saj në sallon dhe drejtohet nga një motor elektrik 268 kuaj/fuqi në çdo aks.

Sony nuk ka lëshuar shifra të performancës përtej konfirmimit se SUV do të jetë në gjendje të kalojë 112 mph, as nuk ka detajuar kapacitetin e baterisë.

Ai ka përmasa 4895 mm të gjatë, 1930 mm të gjerë dhe 1651 mm të gjatë, që e bën atë afërsisht të njëjtën madhësi me crossover-in Tesla Model Y.

Sony zbulon veturën e re suv, konfirmon planet për të hyrë në tregun e ev

Në përputhje me theksin e Sony mbi autonominë, ai përmban sensorë “me ndjeshmëri të lartë, me rezolucion të lartë dhe me diapazon të gjerë dinamik” të gjithë për të rritur sigurinë. Sony po teston aktualisht këtë teknologji në rrugët evropiane me synimin për të lançuar sistemet e asistencës së shoferit të Nivelit 2+.

Duke u mbështetur në përvojën e saj në sferën e argëtimit, Sony ka instaluar gjithashtu altoparlantë në sediljet për të krijuar një përvojë audio tredimensionale, e cila thotë se do t’i bëjë pasagjerët të ndihen sikur janë “të rrethuar nga performanca live e një artisti të preferuar”.

Ndërfaqja panoramike e informacionit argëtues dhe ekranet individuale të pasme mund të përdoren gjithashtu për riprodhimin e videove ose për të luajtur videolojëra nëpërmjet një lidhjeje në distancë me një tastierë lojërash Sony Playstation.

Sony nuk do të jetë kompania e parë teknologjike që do të hyjë në tregun e automobilave. Apple ka zhvilluar EV-në e vet që të paktën që nga viti 2014, Google furnizon softuer info-argëtimi për një sërë prodhuesish (përfshirë Ford dhe Volvo) dhe LG dhe Panasonic janë ndër furnizuesit më pjellorë të baterive EV në treg. /Telegrafi/

Sony zbulon veturën e re suv, konfirmon planet për të hyrë në tregun e ev

Sony zbulon veturën e re suv, konfirmon planet për të hyrë në tregun e ev

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button