AutoLife Style

Prodhuesi suedez i makinave elektrike Polestar do të dalë në treg

Prodhuesi i makinave elektrike Polestar, i kontrolluar nga Volvo Cars i Suedisë dhe pronari i tij kinez Geely, tha të hënën (27 shtator) se ka në plan të dalë në treg në një debutim në tregun e aksioneve që mund ta vlerësojë atë në rreth 20 miliardë dollarë (17 miliardë euro).

Polestar, një konkurrent evropian i Tesla, tha në një deklaratë se kjo do të përdoret për të “ndihmuar në financimin e investimeve të konsiderueshme në zgjerimin e produkteve, operacioneve dhe tregjeve të saj për të krijuar një kompani udhëheqëse në tregun global të automjeteve premium me rritje të shpejtë”.

Polestar – aksionerët e të cilit përfshijnë yllin amerikan të filmit Leonardo DiCaprio – ka prodhuar vetëm dy modele që kur u krijua në vitin 2017.

E themeluar nga Volvo dhe Geely katër vjet më parë, Polestar shiti vetëm 10,000 automjete në vitin 2020, por synon shitjet vjetore të njësive prej rreth 290,000 deri në vitin 2025.

Modeli i tij aktual është Polestar 2, me planet për të lançuar Polestar 3 vitin e ardhshëm.

Kapitalizimi i tregut prej 20 miliardë dollarësh është i barabartë me tre herë të ardhurat e synuara në vitin 2023 dhe 1.5 herë nga shitjet e pritshme në vitin 2024, tha kompania.

Së bashku me prodhuesin e baterive Northvolt, kompania është anija suedeze në sektorin e makinave elektrike.

Së bashku me prodhuesin e baterive Northvolt, kompania është kryesorja në në sektorin e makinave elektrike në Suedi. /Telegrafi/

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button