AutoLife Style

Mercedes vazhdon ofensivën për veturat elektrike – debuton SUV i ri

Mercedes EQB është një version elektrik i modelit konvencional GLB.

Vetëm disa ditë pas debutimit të sedanit elektrik luksoz EQS, u mbajt premiera botërore e një Mercedesi tjetër elektrik.

Modeli i treguar në Panairin aktual të Shangait është një version që do të prodhohet në Pekin dhe është menduar për klientët në Kinë.

Varianti evropian do të mbërrijë gjithashtu këtë vit dhe nuk do të ndryshojë ndjeshëm nga automjetet në fotot promovuese, transmeton Telegrafi.

Mercedes EQB, i cili do të shitet në Evropë, por edhe në të gjithë botën, duke përjashtuar tregun kinez, do të prodhohet në Kecskemét, Hungari.

Mercedes vazhdon ofensivën për veturat elektrike – debuton suv i ri

Mercedes vazhdon ofensivën për veturat elektrike – debuton suv i ri

Mercedes vazhdon ofensivën për veturat elektrike – debuton suv i ri

Gjatësia e automjetit është 4,684 mm.

Vëllimi i bagazhit është 495-1,710 litra në një konfigurim prej pesë vendesh.

Mercedes nuk ka zbuluar të gjitha detajet teknike.

Varianti bazë që do të jetë në dispozicion për klientët në Evropë do të ketë një kapacitet baterie prej 66.5 kWh, ndërsa versionet më të fuqishme do të kenë një fuqi mbi 200 kW (272 kuaj fuqi).

Mercedes vazhdon ofensivën për veturat elektrike – debuton suv i ri

Mercedes vazhdon ofensivën për veturat elektrike – debuton suv i ri

Mercedes vazhdon ofensivën për veturat elektrike – debuton suv i ri

Mercedes vazhdon ofensivën për veturat elektrike – debuton suv i ri

Mercedes vazhdon ofensivën për veturat elektrike – debuton suv i ri

Gjithashtu është planifikuar një opsion me një rreze të zgjatur të lëvizjes, i cili do të ketë një bateri më të madhe, por Mercedes nuk njoftoi specifikimet e tij.

Modeli që do të shitet në Kinë është i pajisur me paketën AMG Line, ndërsa sistemi i drejtimit jep 215 kW (292 kuaj fuqi).

Kur bëhet fjalë për autonominë e vozitjes, Mercedes deklaron se versioni EQB 350 4Matic do të jetë në gjendje të mbulojë deri në 478 km me një bateri të plotë, sipas standardit të vjetër, NEDC ose 419 km, nëse llogaritet bazuar në të renë, më realiste Programi i provës WLTP. /Telegrafi/

Mercedes vazhdon ofensivën për veturat elektrike – debuton suv i ri

Mercedes vazhdon ofensivën për veturat elektrike – debuton suv i ri

Mercedes vazhdon ofensivën për veturat elektrike – debuton suv i ri

Mercedes vazhdon ofensivën për veturat elektrike – debuton suv i ri

Mercedes vazhdon ofensivën për veturat elektrike – debuton suv i ri

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button