AutoLife Style

Ford do të përfundojë prodhimin e veturave në Indi

Gjiganti amerikan i makinave Ford do të ndalojë prodhimin e makinave në Indi dhe do të mbyllë të dy fabrikat e tij në vend, sipas një deklarate të kompanisë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Ford tha se do të mbyllte fabrikat në shtetet Gujarat dhe Tamil Nadu deri në tremujorin e dytë të vitit 2022, por do të vazhdonte të prodhonte motorë makinash për eksport.

Firma është firma e fundit e madhe e makinave që është larguar nga India vitet e fundit.

Në vitin 2017, General Motors (GM) ndaloi prodhimin e makinave për tregun indian.

Dhe vitin e kaluar, Harley-Davidson ndaloi prodhimin dhe zvogëloi masivisht operacionet e shitjes në atë që është tregu më i madh në botë i motoçikletave.

Këto dalje kanë qenë një goditje për përpjekjet e kryeministrit indian Narendra Modi për të joshur ose mbajtur prodhuesit e huaj.

Ford kishte pësuar humbje operative prej më shumë se 2 miliardë dollarë (1.5 miliardë) gjatë dekadës së fundit në Indi dhe kërkesa për automjete të reja kishte shënuar rënie. /Telegrafi/

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button