AutoLife Style

Elon Musk i përgjigjet shqetësimeve të ushtrisë kineze: Nëse Tesla përdor veturat e saj për të spiunuar, ne do të mbyllemi

Ushtria e Kinës ka ndaluar automjetet Tesla nga objektet e saj për shkak të shqetësimeve në lidhje me kamerat e instaluara në makina.

Elon Musk ka thënë se kompania e tij do të mbyllet nëse makinat e saj përdoren për qëllime spiunimi.

Shefi ekzekutiv i Tesla po i përgjigjej lajmeve se ushtria kineze ka ndaluar makinat Tesla nga objektet e saj.

Duke folur në një forum kinez në një diskutim virtual, Elon Musk tha: Ka një nxitje shumë të fortë për ne që të jemi shumë konfidencial me çdo informacion. Nëse Tesla përdori makina për të spiunuar në Kinë, ose kudo, ne do të mbyllemi, shkruan Sky News.

Sipas një raporti të Reuters të premten, ushtria kineze përmendi shqetësimet e sigurisë mbi kamerat e instaluara në automjetet e Tesla.

Veturat tesla të ndaluara nga komplekset ushtarake të kinës për shqetësime të sigurisëVeturat Tesla të ndaluara nga komplekset ushtarake të Kinës për shqetësime të sigurisë

Kamerat përdoren për të ndihmuar shoferët me parkim dhe vetë-drejtim ndërsa disa modele gjithashtu kanë kamera në pasqyrën e pasme për sigurinë e shoferit.

Musk ka folur më parë për vlerën e të dhënave që automjetet Tesla mund të kapin, duke thënë se ato mund të përdoren për të zhvilluar funksione autonome drejtimi.

Raportet thanë se zyrtarët kinezë kishin gjetur se makinat mund të regjistronin imazhe vizuale të mjediseve të tyre përreth.

Ushtria u përgjigj duke u thënë pronarëve të Tesla-s që të parkonin makinat e tyre jashtë pronës ushtarake.

Kjo erdhi ndërsa diplomatët nga SHBA dhe Kina po kritikonin njëri-tjetrin gjatë një takimi dy-ditor në Alaska, bisedimet e para ballë për ballë midis dy vendeve që kur Joe Biden mori detyrën në SHBA në janar.

Kina është tregu më i madh në botë i makinave dhe një treg veçanërisht i rëndësishëm për automjetet elektrike.

Tesla shiti rreth 30% të automjeteve të saj në Kinë vitin e kaluar, por po përballet me një konkurrencë të fortë nga rivalët vendas. /Telegrafi/

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button