Lajmet e funditVendi

Vuçiq: Kurti më pyeti se “kur do ta njohim Kosovën”, i thashë “kurrë”

Presidenti i Serbisë , Aleksandar Vuçiq ka thënë pas takimit të sotëm në Bruksel me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti se është rënë dakord për të vazhduar dialogun në nivelin më të lartë deri në fund të korrikut.

“Kjo është diçka që do të garantonte paqen për një periudhë më të gjatë, është e panevojshme të komentosh për gjithçka tjetër”,  tha Vuçiq, njofton Klankosova.tv.

Ai theksoi se Kurti shkoi për ta pyetur se kur do të njihte pavarësinë e Kosovës dhe përgjigja e tij ishte – “kurrë”.

– Epo, atëherë ai shpërtheu – tha Vuçiq.

Ai theksoi se Serbia ka përmbushur të gjitha detyrimet dhe gjithçka që Bashkimi Evropian kërkoi prej saj.

“Sot kemi dëgjuar prej tyre që Jezusi lindi më 14 shkurt, e dëgjojmë për herë të parë. Ne ofruam gjithçka dhe u thamë atyre se do të jepnim gjithçka për viktimat që u duheshin, por ata nuk donin të flisnin për këtë, ata donin të flisnin për Veljko Odalovic. Serbia nuk do të ndalet së foluri për dialog”, raporton TvPink.

Siç deklaroi ai, shqiptarët nuk duan të flasin për Asociacionin derisa Serbia të njohë një Kosovë të pavarur.

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button