Lajmet e funditVendi

Vaksinimi masiv, Vitia thotë se çdo muaj vaksinën do ta marrin 320 mijë qytetarë

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia mëngjesin
e së martës ka vizituar Qendrën e vaksinimit në sallën “1 Tetori”, për të parë
nga afër vaksinimin masiv të qytetarëve, raporton Ekonomia Online.

Me këtë rast ai tha se vaksinimi masiv i
qytetarëve do të bëhet bazuar në Planin e Veprimit me vaksinën kundër Covid-19.

Synim tha se kanë vaksinimin e 60% të popullatës,
duke shtuar se në muaj vaksinën do ta marrin 320 mijë qytetarë.

Vitia bërë të ditur se deri në fund ta muajit do
të vijë kontingjenti i parë i vaksinave Pfizer dhe një 40 mijë doza nga Covax”.

“Vaksinimi mundëson kthimin në normalitet. Vaksinimi
kërkon përgatitje dhe vullnet. Kjo do të jetë një ndërmarrje organizative e pa
provuar ndonjëherë”.

“Kemi 279 ekipe te vaksinimit në nivel vendi.
Ky është procesi më i rëndësishëm në vendin tonë se shumë procese varen nga ky”.

“Synim mbetet 60% e qytetarëve tanë. Kemi një
numër relativisht, deri në fund të muajit pritet të vijnë vaksinat prej Pfizer”,
edhe rreth 40 mijë doza nga Covax. Çdo muaj të vaksinojmë 320 mijë qytetarë,
synojmë të bëjmë vaksinimin gjatë këtij gjashtë mujori”.

Nga qytetarët është kërkuar që të mos shkojnë
në qendrat e vaksinimit pa konfirmim, por të presin thirrjen për termin, duke
sqaruar se thirrja do t’iu bëhet përmes telefonit, mesazhit telefonik ose
përmes e-mailit.

Të gjitha ata që nuk kanë aplikuar ende për
vaksinim, Vitia tha se këtë mund ta bëjnë përmes platformës online.

Vaksinimi masiv, vitia thotë se çdo muaj vaksinën do ta marrin 320 mijë qytetarë
Vaksinimi masiv, vitia thotë se çdo muaj vaksinën do ta marrin 320 mijë qytetarë » lajmet e fundit - arenamedia & production - arenamedialetv

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button