Lajmet e funditVendi

BE i reagon Bislimit: Ende nuk është kryer marrëveshje Kosovë-Serbi, negociatat vazhdojnë

Zëdhënësi kryesor për Punë të Jashtme i BE-së, Peter Stano, ka komentuar zhvillimet e fundit ën dialogun që po mbahet në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë.

Më herët u raportua nga zv.kryeministri, Besnik Bislimi se arritja e marrëveshjes është afër dhe se ka mbetur pezull vetëm marrëveshja për çështjen e targave të veturave KM.

Por Stano thotë se bisedimet për zgjidhjen e ngërçit në veri të Kosovës janë duke vazhduar. Ato janë duke u ndërmjetësuar nga i dërguari Special i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

“Dialogu: Takimi i kryenegociatorëve të Kosovës dhe Serbisë i lehtësuar nga Miroslav Lajcak në Bruksel nuk ka përfunduar, negociatat vazhdojnë për të gjetur një zgjidhje për krizën aktuale në veri të Kosovës”, ka shkruar ai në Twitter.

Ndërkaq rreth një orë më parë, Besnik Bislimi nga pala kosovare ka deklaruar se kanë arritur marrëveshje për targat me Serbinë, gjë që deri më tani nuk është e konfirmuar as nga pala serbe, e as nga BE.

Mediat serbe ndërkaq po raportojnë se takimi i Lajcakut me udhëhëheqësin e negociatorëve të serbëve, Petar Petkovci nuk ka përfunduar ende.

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button