Lajmet e funditVendi

Parashikimi i motit për sot, temperaturat shkojnë deri 26 gradë

Prishtina Weather ka publikuar parashikimin e motit për sot dhe ditët e ardhshme.

Sipas këtij parashikimi sot pritet të mbajë mot shumë i ngrohtë dhe me diell.

Temperatura maksimale pritet të jetë 26 gradë celcius.

10.05 – Shumë ngrohtë, kryesisht me diell.

11.05 – Kryesisht me diell dhe shumë ngrohtë.  Në mbrëmje vransira kalimtare.

12.05 – Jo shumë ngrohtë, me vransira dhe intervale me diell.  Herët në mëngjes mundësi për riga lokale shiu.  Ditën priten reshje lokale shiu, vende-vende edhe me bubullima.

13.05 – Pjesërisht vranët, e pasdite vende-vende mundësi për reshje të dobëta shiu.

14.05 – Kryesisht me diell e ngrohtë.  Pasdite me zhvillime të vransirave lokale përreth viseve malore, me mundësi për ndonjë rigë lokale shiu.

Temperaturat deri të mërkurën shënojnë rritje, më pas zbresin përreth vlerave mesatare.  Minimalet luhaten nga 5C deri 10C, e maksimalet të shtunën shënojnë rritje deri në 27C ditën e martë, e më pas zbresin deri në 20C ditën e enjte.

Ditëve të para era do të fryj e lehtë dhe mesatare nga juglindja 3-7m/s, e nga e mërkura edhe mesatarisht e fuqishme nga jugperëndimi 7-14m/s.

Shtypja atmosferike deri të mërkurën me tendencë të rënies edhe nën vlera normale.

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button