Lajmet e funditVendi

Pamje e nga takimi i Edi Ramës me Albin Kurtin në Samitin e Krerëve të Ballkanit

Sot në Tiranë është duke u mbajtur Samiti i drejtuesve të Ballkanit Perëndimor.

Pjesëmarrës në këtë takim është edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në hapje të Samitit theksoi se pjesëmarrja e udhëheqësve është një shenjë e qartë e vullnetit për të marrë autorësi të zbatimit të panit të Bashkimit Evropian për Ballkanin dhe të tregut të përbashkët rajonal.

“Pjesëmarrja juaj në këtë Samit të 6-të të Ballkanit Perëndimor është një shenjë e qartë e vullnetit tonë për të marrë autorësi rajonale të zbatimit të panit të BE-së ekonomik për Ballkanin dhe të tregut të përbashkët rajonal. I jam mirënjohës komisionarit të BE-së që e nisi dhe e promovoi këtë plan të madh si një instrument kyç që do ta në ndihmojë të rimëkëmbemi në një epokë post-pandemike dhe të punojmë mbi rezistencën social-ekonomike, të shkojmë drejt rritjes së qëndrueshme dhe të ndërtojmë mbi tranzicionin e gjelbër dhe digjital të ekonomive tona”, tha Rama.

Pamje e nga takimi i edi ramës me albin kurtin në samitin e krerëve të ballkanit
Pamje e nga takimi i edi ramës me albin kurtin në samitin e krerëve të ballkanit

Në Samit është duke merr pjesë edhe komisionari Olivér Várhelyi; presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq; kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq; kryetari i Këshillit të Ministrave të Bosnjës dhe Hercegovinës, Zoran Tegeltija; kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev; sekretarja e përgjithshme e Këshillit për Bashkëpunim Rajonal, Majlinda Bregu; drejtori i sekretariatit të CEFTA-së, Emir Djikiq; dhe zëvendësdrejtori i sekretariatit të përhershëm të Organizatës së Traktatit të Komunitetit të Transportit, Ljuba Siljanoska.

Pamje e nga takimi i edi ramës me albin kurtin në samitin e krerëve të ballkanit

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button