Lajmet e funditVendi

Kurti për takimet në Bruksel: Çështja e të pagjeturve nuk pret, s’ka tema të reja me Serbinë

Kryeministri Albin Kurti ka komentuar takimin ndërmjet delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e përfaqësuesit të bllokut evropian për dialogun, Miroslav Lajçak, ku tha se çështja e të pagjeturve nuk mund të pres, raporton Ekonomia Online.

Kurti po ashtu tha se përvec udhëheqësit të delegacionit të Kosovës në dialogun me Serbinë, Besnik Bislimi, me të ka udhëtuar edhe Andin Hoti, kryetar i Komisionit për personat e pagjetur.

“Unë jam i informuar përgatitjet që i ka
bërë Bislimi, por këto janë takime përgatitore të një kapitullit të ri, por është
një çështje që nuk pret, çështja e të pagjeturve. Prandaj bashkë me Bislimin ka
qenë edhe Hoti. Prandaj ka vetëm një temë që nuk pret është çështja e të
pagjeturve, dhe për këtë do të bisedohet në Bruksel. Për çështje të tjera ne
kemi dhënë propozim, por nuk janë pranuar. Mund të hapen tema diskutimi mes
Kosovës dhe Brukselit”.

Më 7 dhe 8 shator në Bruksel është mbajtur takimi
ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Udhëheqësi i delegacionit të Kosovës në dialogun me Serbinë, Besnik Bislimi konfirmoi se gjatë këtij muaji nuk do të ketë takim ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Kurti për takimet në bruksel: çështja e të pagjeturve nuk pret, s’ka tema të reja me serbinë
Kurti për takimet në bruksel: çështja e të pagjeturve nuk pret, s’ka tema të reja me serbinë » lajmet e fundit - arenamedia & production - arenamedialetv

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button