Lajmet e funditVendi

Beteja e Kosovës për ta kontrolluar veriun

Që nga viti 2008 kur Kosova ka shpallur pavarësinë, Prishtina ka ndërmarrë disa aksione në përpjekje për të vënë nën kontroll të plotë veriun e vendit.

Disa nga këto përpjekje kanë përfunduar me vrasje.

Iniciativa e fundit e Qeverisë së Kosovës, për ta zbatuar një reciprocitet për targat e Serbisë, ka bërë që qindra serbë lokalë të bllokojnë rrugët që shpijnë në vendkalimet në Bërnjak dhe Jarinjë.

Ashtu sikur edhe Beogradi, shumë serbë në këtë pjesë nuk njohin pavarësinë e Kosovës dhe kundërshtojnë çdo përpjekje të Prishtinës për ta zbatuar Kushtetutën e Kosovës në këtë pjesë.

Këto janë ngjarjet kryesore që kanë karakterizuar përpjekjet e Prishtinës për kontroll të plotë të pjesës veriore:

2008: Djegia e pikave kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak

Beteja e kosovës për ta kontrolluar veriun
Beteja e kosovës për ta kontrolluar veriun » lajmet e fundit - arenamedia & production - arenamedialetv

Më 17 shkurt të vitit 2008, Kosova shpalli pavarësinë.

Dy ditë më vonë (më 19 shkurt), serbët lokalë të veriut, i vunë flakët objekteve të vendosura në dy pikat kufitare me Serbinë, në Jarinjë dhe në Bërnjak.

Në Jarinjë ishte djegur punkti policor, ndërsa në Bërnjak ishte shkatërruar me eksploziv, duke rrezikuar policët dhe doganierët e Kosovës.

2008:Nga protestat e serbëve, mbeti i vdekur një polic ukrainas

Një muaj nga shpallja e pavarësisë së Kosovës, një polic nga Ukraina që shërbente në misionin e Kombeve të Bashkuara, UNMIK, mbeti i vdekur.

Beteja e kosovës për ta kontrolluar veriun
Beteja e kosovës për ta kontrolluar veriun » lajmet e fundit - arenamedia & production - arenamedialetv

Ai vdiq si pasojë e plagëve të marra gjatë përleshjes së zhvilluar në mes të forcave ndërkombëtare dhe protestuesve serbë në veri të Mitrovicës.

Gjatë kësaj përplasjeje në mes të forcave ndërkombëtare dhe protestuesve serbë, ishin lënduar 45 pjesëtarë të KFOR-it, 37 policë të UNMIK-ut dhe rreth 70 qytetarë serbë.

2011: Vrasja e policit Enver Zymberi

Beteja e kosovës për ta kontrolluar veriun
(Ceremonia e varrimit të policit të Kosovës, Enver Zymberi, i cili u vra në aksionin e 25 korrikut të vitit 2011, AFP)

Tre vjet më vonë, në veri të vendit u vra edhe një polic. Këtë herë, pjesëtar i njësive elite të Policisë së Kosovës.

Pas shpalljes së pavarësisë, Kosova priti tre vjet për ndërmarr një aksion në tentim për të kontrolluar pjesën më problematike të vendit, veriun.

Në korrik të vitit 2011, ish-kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi autorizoi njësitet elite të Policisë së Kosovës që të marrë nën kontroll pikat kufitare.

Duke kundërshtuar këtë aksion të Policisë së Kosovës, protestuesit serbë bllokuan rrugën.

Në një nga sulmet e armatosura ishte qëlluar për vdekje polici, Enver Zymberi, nga Dubovci i Vushtrrisë.

Pikave kufitare iu vu flaka sërish.

2012: Tentimi për largimin e barrikadave serbe

Beteja e kosovës për ta kontrolluar veriun
Beteja e kosovës për ta kontrolluar veriun » lajmet e fundit - arenamedia & production - arenamedialetv

Në fillim të qershorit në vitin 2012, KFOR-i mori disa aksione për largimin e barrikadave në disa lokacione në veri të vendit të banuar kryesisht me serbë.

Serbët u përleshën me ushtarët e KFOR-it.

Nga kjo përleshje mbetën të lënduar tre qytetarë serbë dhe një ushtar i KFOR-it.

2013: Vrasja e doganierit të EULEX-it

Më 19 shtator të vitit 2013, në një fshat të rajonit të Zveçanit, në veriun e Kosovës të banuar me shumicë serbe, ishte shtënë me armë zjarri mbi dy makina të EULEX-it, me të cilat po udhëtonin gjashtë pjesëtarë të tij për në vendkalimin kufitar ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, në Jarinjë.

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button