Lajmet e funditVendi

Aleksandar Vuçiq reagon pasi Albin Kurti votoi në Shqipëri

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se ai priste një ftesë për të vazhduar dialogun me Kosovën në mes të majit.

“Ka shumë probleme, kryesisht në sektorin e energjisë dhe gjërat duhet të zgjidhen atje, për shkak të interpretimeve të ndryshme dhe dëshirës së disave për të treguar ‘muskuj’ në veri të Kosovës,” tha Vuçiq në Bruksel.

Ai shtoi se Beogradi është i gatshëm t’i përgjigjet ftesës dhe se do të marrë pjesë në çdo lloj dialogu.

“Ajo që unë i tregova Miroslav Lajçak sot është fakti që Albin Kurti mburret se ka votuar në Shqipëri, i cili de facto thotë se nuk ka rëndësi nëse jeni në Tiranë apo Prishtinë, se është i njëjti vend,” tha ai, duke shtuar se “nuk është mirë që Albin Kurti votoi në zgjedhjet në Shqipëri”.

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button