Lajmet e funditRajoni

Serbia e do BE-në, por s’do t’i prishë raportet me Rusinë dhe Kinën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se dëshiron se Serbia dëshiron të bëhet anëtare e BE -së, por se nuk do t’i prishë marrëdhëniet me Rusinë dhe Kinën për shkak të kësaj.

I pyetur për rrugën evropiane të Serbisë, ai tha se e dinte se siç theksoi ai “jo gjithçka varet nga ne”.

“Në takimin e fundit të ministrave të jashtëm, u tha se Serbia ka bërë përparim në çështjen e sundimit të ligjit. Është e rëndësishme për ne që të jemi sinqerisht në rrugën evropiane “,tha ai në një intervistë për televizionin austriak ORF

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button