Lajmet e funditRajoni

Pas skandalit të ish kolegut që mohoi gjenocidin, Abazoviq shkon në Srebrenicë

Zëvendës-kryeministri i Malit të Zi me emrin Dritan Abazoviq do të marrë pjesë në përkujtimin e viktimave të gjenocidit të Srebrenicës pas deklaratave skandaloze që dha ish kolegu i tij në kabinetin e qeverisë malaziase.

Lajmi u konfirmua nga Sadik Ahmetoviq, ish ministër i Sigurisë në Bosnje dhe Hercegovinë.

Vitin e kaluar praninë në Srebrenicë e kishte konfirmuar Milo Gjukanoviq, president i Malit të Zi, por për shkak të situatës epidemiologjike nuk kishte marrë pjesë.

Një lajm tjetër që ka zemëruar serbët është edhe dhurimi i vaksinave nga Mali i Zi për Forcat e Sigurisë së Kosovës [FSK].

Së fundi, Qeveria e Malit të Zi e ka shkarkuar ministrin e saj që e mohoi gjenocidin në Srebrenicë.

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button