Lajmet e funditRajoni

Basha u shpjegon krerëve të degëve vendimin për përjashtimin e Berishës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha mblodhi paraditen e së shtunës krerët e degëve të partisë.

Në mbledhjen që zgjati rreth 1 orë e 30 minuta, kryetari Basha ka dhënë shpjegime para Kolegjit të Kryetarëve lidhur me vendimin e marrë dy ditë më parë për të përjashtuar Sali Berishën nga grupi parlamentar.

Për kryetarët lind detyra t’u shpjegojnë anëtarëve të thjeshtë këtë vendim shumë të vështirë që ka sjellë përçarje në PD.

Në mbledhje është diskutuar edhe koordinimi i strukturës sa i takon organizimit të partisë, rasporton Euronews.al.

Seanca e parë e Kuvendit një ditë më parë reflektoi pakënaqësinë e një pjese të mbështetësve dhe deputetëve të PD ndaj vendimit të kreut të kësaj partie, që iu bashkua me ovacione ish-kryeministrit Berisha teksa mbërriti në kuvend.

Vendimi i Bashës u përshëndeti nga ambasada e SHBA. Përmes një deklarate për mediat ambasada amerikane thekson se PD-ja ka guximin të shkojë nga shkalla e kaluara për të arritur të ardhmen dhe se shitjen e meriton respekt të Bashës.

Ndërkohë, në një fjalim të shkurtër për të mbajtur para kuvendit të enjten ish-kreu i PD, Sali Berisha akuzoi ndaj kryedemokratit Lulzim Basha dhe kryeministrit Edi Rama.

“Mund të blesh dhe të shesësh Edi Rama, Lulzim Bashën, por PD dhe demokratët shqiptarë. Kjo është përfundimtare. Je i pashpresë me aktet prapa shpine që ke realizuar me Lulzim Bashën ”, tha Berisha.

Në daljen e tij nga Kuvendi i Shqipërisë Berisha përmendi këtë se garanton se kjo është një aktivitet midis Ramës dhe Bashëve.

“Çfarë date është pakti do ia lë historianët, por garantoj se ajo që ka ndodhur është ndërmjet Ramës dhe Bashëve në kurriz të zgjedhësve shqiptar dhe duhet çmontuar”,-u shpreh ish-kryeministri.

Kryetari i PD-së Lulzim Basha njoftoi mbrëmjen e së enjtes zgjedhimin e Sali Berishës nga grupi parlamentar i PD-së deri sa të zbardhej në rrugë të drejtuar për të ofruar padinë e ngritur nga ish-kryeministri ndaj Sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken.

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button