BotaLajmet e fundit

Vritet familja myslimane në një sulm me kamion

Katër anëtarë të një familjeje myslimane u vranë në një sulm “të paramenduar” të dielën, tha policia kanadeze.

Sulmi ndodhi në qytetin e Londrës, provincën Ontario. Një djalë i moshës nëntë vjeç, i mbijetuari i vetëm i familjes, është në spital me lëndime serioze.

Një 20-vjeçar kanadez është akuzuar për katër vrasje dhe vrasje në tentativë.

“Besohet se këto viktima ishin në shënjestër sepse ishin myslimanë”, tha Paul Ëaight në një konferencë shtypi të hënën.

Policia po heton për terrorizëm, tha ai, duke shtuar se besohet se është një krim i ‘urrejtjes’.

Viktimat ishin dy gra – të moshës 74 dhe 44 – një burrë 46 vjeç dhe një vajzë 15 vjeç. Ata nuk janë emëruar, në përputhje me dëshirat e familjes. Një djalë nëntë vjeç ishte në spital me plagë të rënda, por jo të rrezikshme për jetën, tha policia.

Policia e quajti sulmuesin e pretenduar si Nathanial Veltman, 20 vjeç, nga Londra, Ontario. Ai u arrestua pa incidente në një qendër tregtare rreth 6 km nga vendi i krimit, transmeton Klan Kosova.

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button