BotaLajmet e fundit

Vriten dy hajdutë në Itali teksa po grabisnin një argjendari

Dy hajdutë janë vrarë pasi po kryenin një grabitje në një dyqan argjendarie në Itali, sipas mediave lokale.

Pronari thuhet se hapi zjarr pasi tre hajdutë të armatosur hynë në dyqanin e tij në fshatin Grinzane Cavour, në rajonin e Piemonte.

Dy vdiqën në rrugë, ndërsa një i dyshuar i tretë u plagos në këmbë dhe u arrestua më vonë. Pronari i dyqanit tani po përballet me një hetim, sipas avokatit të tij.

Stefano Campanello ka thënë se klienti i tij 66-vjeçar nuk ishte akuzuar, por ishte “i thyer nga zemra nga ajo që ndodhi”.

Kryetari lokal Gianfranco Garau, i cili ishte në një takim mbrëmje në bashkinë afër qytetit në kohën e të shtënave të mërkurën mbrëma, ka thënë se ngjarjet mbetën të paqarta.

“Unë e di vetëm që një familje e ndershme dhe e mirë është vënë në shënjestër”, u citua të thoshte ai.

Garau shtoi se argjendari ishte rrahur me dhunë dhe gruaja dhe vajza e tij ishin lidhur në një grabitje në vitin 2015, sipas raporteve të mediave italiane, para se hajdutët të vidhnin orë dhe stoli në vlerë 300.000 dollarë.

Corriere della Sera raporton se gruaja dhe vajza e pronarit të dyqanit ishin brenda kur grupi – i armatosur me armë dhe thikë – hyri brenda.

I dyshuari i tretë është marrë në pyetje nga policia ushtarake e karabinierëve por deri më tani nuk është akuzuar, shtoi gazeta.

Sipas Ansa, të paktën pesë plumba u shtien. Punonjësit e urgjencës nuk ishin në gjendje të shpëtonin dy nga hajdutët e dyshuar.

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button