BotaLajmet e fundit

Vaksinim i suksesshëm, Britania lehtëson masat pas tre muajsh izolim

Britania e Madhe po ndërmerr një hap tjetër të vogël nga masat e saj kufizuese në një kohë kur po shikon me kujdes valën e re të viruseve që aktualisht përfshinë Europën.

Ndërsa shkalla e vaksinimit në Mbretërinë e Bashkuar kundër COVID ka tejkaluar atë në vendet e Bashkimit Evropian, kryeministri Boris Johnson po zbut mesazhin e ashpër “rri në shtëpi” që ka pasur një efekt negativ në jetën e përditshme – por që mbajti virusin nën kontroll – për pothuajse tre muaj.

Që nga e hëna, ajo do të zëvendësohet në Angli me mesazhin se ata “po lëvizin të kufizuar”. Njerëzit do të lejohen të takohen në grupe me gjashtë persona në natyrë dhe mund të vazhdojnë sporte në natyrë si basketboll, tenis dhe golf, raporton AP.

Pjesë të tjera të Mbretërisë së Bashkuar – Skocia, Uellsi dhe Irlanda Veriore – po ndërmarrin hapa kryesisht të ngjashëm. Në Uells, mijëra njerëz u mblodhën në plazhe dhe vende relaksimi pasi autoritetet hoqën kufizimet e udhëtimit që kanë qenë në fuqi që nga dhjetori.

Kufizimet e rrepta në biznesin dhe jetën shoqërore të vendosura gjatë tre bllokimeve gjatë vitit të kaluar kanë pasur një mbështetje të gjerë publike, megjithëse ato kanë mërzitur disa deputetë në Partinë Konservatore të Johnson, të cilët argumentojnë se kostot ekonomike, demokratike dhe njerëzore tejkalojnë përfitimet.

Shumica e bizneseve jo-thelbësore janë ende të mbyllura, së bashku me pub-et, restorantet, palestrat, kinematë, teatrot, muzetë dhe stadiumet sportive. Miliona punëtorë humbën punën e tyre, dhe qeveria pagoi pjesën më të madhe të pagave të tyre.

Megjithëse shumë kombe evropiane po regjistrojnë një rritje të re të pandemisë, Britania po mbështet në një program të shpejtë vaksinimi masiv që do ta ndihmojë atë të heqë kufizimet. Gati 30 milion njerëz, ose 56 përqind e të gjithë të rriturve, kanë marrë dozën e parë të vaksinës deri më tani.

Britania synon të japë dozën e parë për të gjithë mbi moshën 18 vjeç deri në korrik dhe do të japë dozën e dytë brenda 12 javësh nga e para.

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button