BotaLajmet e fundit

Turistët tani mund ta shohin ndryshe Koloseun e Romës

Për gati 450 vjet, amfiteatri madhështor i njohur sot si Koloseu siguroi argëtim spektakolar, shpesh të hidhur, për legjionet e Romakëve të lashtë dhe këtë javë, arkeologët hapën korridoret nëntokësore për publikun.

Duke filluar nga viti 80 pas Krishtit, spektatorët ishin të entuziazmuar nga gara e gladiatorëve, përleshje të përgjakshme midis kafshëve të egra, beteja dhe shfaqje teatrale me kriminelë të dënuar që interpretonin mite që zakonisht përfundonin me vdekje. Tani, vizitorët mund të shohin se ku ishte planifikuar e gjitha kjo, raporton The New York Times, përcjell Klankosova.tv.

Tunelet nëntokësore ishin “zemra” e amfiteatrit, Alfonsina Russo, drejtoresha e Koloseut dhe parkut arkeologjik, u tha gazetarëve të premten gjatë një vizite të improvizuar që ajo e përshkroi si prapaskenat e monumentit.

Nën dyshemenë e arenës, duke punuar me llamba pishtar me vaj, dora e paparë e skenës punonte ashensorë dhe dyert e kurthit në mënyrë që gladiatorët, interpretuesit dhe kafshët të mund të bënin hyrje dramatike. “Patjetër që duhet të ketë qenë një regjisor që koordinonte të gjitha aktivitetet që rezultuan në shfaqje,” tha zonja Russo.

Koloseu i Romës është një amfiteatër oval në qendër të qytetit të Romës, në Itali. Ajo është  amfiteatri më i madh antik i ndërtuar ndonjëherë, dhe është ende amfiteatri më i madh që qëndron ende në këmbë në botë, pavarësisht nga mosha. Ndërtimi filloi nën perandorin Vespasian në vitin 69 pas Krishtit dhe përfundoi në vitin 80 Pas Krishtit nën pasardhësin dhe trashëgimtarin e tij, Titus.

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button