BotaLajmet e fundit

Putin do të tërheqë vijat e kuqe në samitin me Biden

Kur presidenti rus Vladimir Putin ulet për samitin e tij të parë me presidentin e SHBA Joe Biden, ai nuk do të priste që kjo të ngrohte lidhjet.

Qëllimi i tij kryesor do të ishte më mirë të tërhiqte vijat e tij të kuqe drejt administratës së re të SHBA dhe të negocionte një status quo të tensionuar që do të mbronte interesat jetike të Moskës.

Udhëheqësi rus nuk shpreson për ulje të tensioneve për të ndrequr përçarjen e shkaktuar nga aneksimi në Gadishullin e Krimesë të Ukrainës në vitin 2014, dhe as nuk mbështetet në një rikthim të sanksioneve gjymtuese të SHBA dhe BE që kanë kufizuar hyrjen e Moskës në tregjet financiare globale dhe në vendet e para perëndimore teknologjive.

“Përballja e përgjithshme midis vendeve do të mbetet patjetër” beson profesori Dmitry Suslov nga Qendra për Studime Gjithëpërfshirëse Evropiane dhe Ndërkombëtare.

Megjithatë, “të dyja Rusia dhe Shtetet e Bashkuara janë të interesuara në një stabilizim të caktuar”, tha ai.

Detyra e Putinit tani është më modeste – të shprehë shqetësimet kryesore të sigurisë së Rusisë dhe të përpiqet të rivendosë kanalet themelore të komunikimit që do të parandalonin një destabilizim edhe më të rrezikshëm.

Vija kryesore e kuqe për Moskën janë aspiratat e Ukrainës për t’u bashkuar me NATO-n. Nga frika e ofertës së saj për anëtarësimin në aleancë, Putini u përgjigj në rrëzimin e presidentit ukrainas miqësor ndaj Rusisë në 2014 duke aneksuar Krimesë dhe duke hedhur peshën e Moskës pas një kryengritjeje separatiste në zemrën industriale lindore të vendit ku konflikti shtatë-vjeçar ka vrarë më shumë se 14,000 njerëz, raporton AP, transmeton Klankosova.tv.

Ndërsa merrte një qëndrim të ashpër ndaj Ukrainës, lideri rus mund të tregonte një shkallë fleksibiliteti në pikat e tjera të nxehta globale.

Rusia ka thënë gjithashtu se është e gatshme të përfshijë armët e saj të mundshme të ditës së kijametit – të tilla si droni nënujor me fuqi atomike, me armë bërthamore me armë bërthamore Poseidon dhe raketa e lundrimit me energji bërthamore Burevestnik – në agjendën e bisedimeve me kusht që SHBA të sjellë mbrojtjen e saj raketore dhe armët e mundshme të bazuara në hapësirë ​​në ekuacion.

Rusia ka qenë e përfshirë në bisedime të përpikta ndërkombëtare për të ndihmuar në riparimin e një marrëveshje bërthamore me Iranin që u përplas nga Presidenti Donald Trump dhe ajo ka shprehur vullnetin e saj për të bashkëpunuar me SHBA në përpjekjet për të rifilluar bisedimet e bllokuara të paqes në Lindjen e Mesme.

Edhe pse Moska ka qenë kritike ndaj fushatës ushtarake të udhëhequr nga SHBA në Afganistan, ajo është e interesuar në një zgjidhje që do të parandalonte vendin nga zhytja në kaos pas tërheqjes së trupave amerikane më vonë këtë vit, nga frika se paqëndrueshmëria mund të derdhej në ish-Sovjetik Azia Qendrore.

Kremlini do të ishte i interesuar të punonte për një marrëveshje mbi Sirinë, ku fushata ushtarake e Moskës ndihmoi qeverinë e Presidentit Bashar Assad të rimarrë kontrollin mbi pjesën më të madhe të vendit pas një lufte shkatërrimtare civile.

Putini gjithashtu ka theksuar gatishmërinë e Rusisë për të bërë përpjekje të përbashkëta për të adresuar ndryshimin e klimës dhe për të përballuar pandeminë e koronavirusit.

Ai gjithashtu bëri thirrje për vendosjen e një dialogu mbi krimin kibernetik, duke vënë në dukje se Moska mund të bie dakord për ekstradimin e të dyshuarve për krim kibernetik në SHBA nëse Uashingtoni merr të njëjtin detyrim.

Kremlini refuzon vendosmërisht kritikat nga SHBA dhe aleatët e saj mbi burgosjen e liderit të opozitës ruse Alexei Navalny, duke kritikuar kritikën perëndimore të çështjes Navalny dhe lëvizje të tjera për të mbytur disidencën si ndërhyrje në punët e brendshme të vendit.

Biznesmeni i mërguar i kthyer në opozitar Mikhail Khodorkovsky nuk beson se dy udhëheqës do të gjejnë një gjuhë të përbashkët.

“Marrëveshjet serioze me Putin janë të pamundura”, tha ai. “Udhëheqësit e vendeve demokratike kanë vlera krejtësisht të ndryshme sesa një njeri që zhvendoset nga stili autoritar në atë totalitar.”

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button