BotaLajmet e fundit

Një pilot i vdekur, një i zhdukur pas përplasjes së dy aeroplanëve luftarakë tajvanezë

Dy aeroplanë luftarakë tajvanezë u rrëzuan të hënën në incidentin e tretë të tillë brenda këtij viti, në një kohë kur forcat e armatosura të ishullit janë nën presion në rritje për të kapur aeroplanët kinezë në baza pothuajse ditore.

Ndërsa forca ajrore e Tajvanit është e trajnuar dhe e pajisur mirë, kryesisht me pajisje të prodhuara nga SHBA, e bën të duket e vogël kundrejt Kinës. Pekini e shikon ishullin demokratik si territorin e vet dhe kurrë nuk ka hequr dorë nga përdorimi i forcës për ta vënë atë nën kontrollin kinez, raporton cnn.

Forcat ajrore të Tajvanit thanë se dy luftëtarë të forcave ajrore F-5E, secili me një pilot në bord, u përplasën në det në brigjet juglindore të ishullit pasi ato u përplasën me sa duket në ajër gjatë një misioni trajnimi.

Një pilot u gjet dhe u dërgua në spital me helikopter, por më vonë vdiq, ndërsa tjetri është zhdukur, u tha gazetarëve Shefi i Shtabit të Forcave Ajrore Huang Chih-wei, duke shtuar se aeroplanët ishin në gjendje të mirë pune.

Forca ajrore tani ka hedhur flotën F-5 dhe ka pezulluar të gjitha misionet stërvitore. Luftëtarët F-5 të ndërtuar nga amerikanët u futën për herë të parë në Tajvan në vitet 1970 dhe janë pensionuar kryesisht nga aktivitetet e vijës së parë, megjithëse disa përdoren ende për trajnim dhe si mbështetje për flotën kryesore

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button