BotaLajmet e fundit

Përplasen dy trena pasagjerësh në Pakistan, 30 të vdekur

Dy trena pasagjerësh janë përplasur në Pakistanin jugor, duke vrarë të paktën 30 vetë dhe duke plagosur dhjetëra të tjerë.

Zyrtarët thanë se një tren doli nga shinat, duke bërë që një tren i dytë të hipte në të dhe të përmbysej në provincën Sindh të vendit.

Incidenti ndodhi herët të hënën kur Millat Express që vinte nga Karaçi doli nga shinat. Sir Syed Express që vinte nga Raëalpindi u përplas në të dhe u përmbys.

Ekipet e shpëtimit kanë transportuar të plagosurit në spitalet aty pranë dhe mendohet se disa janë në gjendje kritike. Spitalet në zonë janë vendosur në gatishmëri emergjente për t’u marrë me viktimat.

Një zyrtar i lartë në rrethin Ghotki u citua të thoshte se tetë vagonë u shkatërruan dhe se kushtet e bënin të vështirë për të shpëtuar udhëtarët e bllokuar.

Nuk është e qartë se çfarë e shkaktoi devijimin.

Pakistani gjatë viteve të kaluara ka parë një varg aksidentesh vdekjeprurëse me tren.

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button