BotaLajmet e fundit

Omicron reduktoi dhe anuloi festimet për Vitin e Ri në të gjithë botën

Varianti i koronavirusit Omicron ka zbehur festimet e Vitit të Ri në pjesën më të madhe të botës, me Parisin që anuloi shfaqjen e tij të fishekzjarrëve, Londrën që e transferoi atë në televizion dhe Nju Jorkun që pakësoi festën e famshme të rënies së topit në Times Square.

Në këtë të fundit vetëm 15,000 spektatorë u lejuan në zonën e shikimit në vend të 58,000 zakonisht. Një vit më parë, vaksina e sapo disponueshme ofroi shpresë se pandemia COVID-19 mund të jetë nën kontroll deri në fillim të vitit 2022. Në vend të kësaj, ardhja e papritur e Omicron ka sjellë një rritje të rasteve të koronavirusit në të gjithë globin.

Infeksionet në mbarë botën arritën një rekord të lartë gjatë periudhës shtatëditore të fundit, me një mesatare prej pak më shumë se një milion raste të zbuluara në ditë midis 24 dhe 30 dhjetorit, rreth 100,000 më shumë se kulmi i mëparshëm i postuar të mërkurën, sipas të dhënave të Reuters. Vdekjet, megjithatë, nuk janë rritur, duke sjellë shpresë se varianti i ri është më pak vdekjeprurës.

Diku tjetër në mbarë globin, aktivitetet u zvogëluan ose u anuluan plotësisht, si për shembull me fishekzjarrët tradicionalë mbi Kullat Petronas në Kuala Lumpur.

Në Holandë, ku grupet prej më shumë se katër persona janë të ndaluar, policia shpërndau disa mijëra njerëz që ishin mbledhur në mënyrë sfiduese në sheshin qendror Dam të Amsterdamit.

Njerëzit në Madrid qëndruan në radhë për orë të tëra për të hyrë në sheshin kryesor Puerta del Sol, ku festimet u zhvilluan me pika të shumta kontrolli sigurie, maska ​​të detyrueshme dhe kapacitet në 60% të niveleve normale.

Në Azi, festimet kryesisht u reduktuan ose anuluan. Në Korenë e Jugut, një ceremoni tradicionale e ziles së ziles së mesnatës u anulua për të dytin vit, ndërsa festimet u ndaluan në distriktin vezullues të argëtimit Shibuya të Tokios.

Kina, ku koronavirusi u shfaq për herë të parë në fund të vitit 2019, ishte në gatishmëri të lartë, me qytetin e Xian nën izolim dhe ngjarjet e Vitit të Ri në qytete të tjera të anuluara.

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button