BotaLajmet e fundit

Merkeli anulon planin për mbyllje totale gjatë Pashkëve, u kërkon falje qytetarëve

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka anuluar planet për mbyllje totale gjatë Pashkëve, vetëm një ditë pasi ishin bërë të ditura këto masa.

Plani për mbyllje të vendit ishte një marrëveshje mes Merkelit dhe liderëve rajonalë gjatë bisedave që patën të hënën, duke vendosur për masa prej 1 deri më 5 prill, raporton BBC, transmeton Koha.net. Ky plan ishte kritikuar shumë nga udhëheqës biznesesh dhe shkencëtarët të mërkurën. Sipas tij, parashihej që të mbylleshin lokalet, njerëzit të qëndronin nëpër shtëpi dhe të reduktohej kontakti social.

Kryetari i partisë CDU, Armin Laschet ka deklaruar se mbyllja nuk do të zbatohet në formën që është paraparë.

Ndërkaq vetë Merkeli ka kërkuar falje duke thënë se ishte ngutur lidhur me këtë vendim.

“Ky është vetëm gabim i imi. I gjithë procesi ka shkaktuar pasiguri shtesë, për të cilën unë kërkoj nga të gjithë qytetarët të më falin”, është shprehur Merkel lidhur me paralajmërimin për mbyllje.

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button