BotaLajmet e fundit

Merkel mbron masat e “ashpra” emergjente kundër Covid-19

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel mbrojti kufizimet e “ashpra” të reja të koronavirusit gjatë një video-konferece ku u kërkoi qytetarëve gjermanë të “bëjnë atë që është e nevojshme përsëri” për të ngadalësuar pandeminë COVID-19.

Parlamenti gjerman, Bundestag, miratoi masat e reja në fillim të kësaj jave të cilat tani hyjnë në fuqi në zonat ku shkalla e incidencës është më e lartë se 100 infeksione të reja për 100 mijë njerëz, shkruan Euronews, transmeton Klan Kosova.

Këto rajone do t’i nënshtrohen kufizimeve më të ashpra, duke përfshirë një orar ndalimi të orës 22:00 dhe kufizime në takimi mes familjeve dhe daljeve në dyqane.

“Kjo është diçka e re në luftën tonë kundër pandemisë dhe unë jam e bindur se është e nevojë urgjent sepse jemi në mes të valës së tretë,” tha Merkel.

Duke përmendur numrat e lartë të infeksioneve dhe pranime të kujdesit intensiv, Merkel shtoi se mjekët dhe infermierët janë duke kërkuar ndihmë.

“Këta njerëz shtyjnë kufijtë e tyre çdo ditë për të shpëtuar jetën e pacientëve me koronavirus,” tha Merkel, duke shtuar se ata “nuk mund ta bëjnë atë vetëm”.

Gjermania regjistroi 23 mijë raste të reja me COVID-19 në 24 orë, sipas shifrave më të fundit nga Robert Koch Institut.

“Me aq sa do të dëshironte dikush të kishte mënyra më pak të vështira për të thyer dhe përmbysur valën e tretë – ato nuk ekzistojnë,” përfundoi Merkel duke shpjeguar se infeksionet ishin shumë të larta për testimin dhe gjurmimin për të qenë një mjet i mjaftueshëm për të ulur numrat e rasteve.

Merkel tha se nëse ata gjermanët janë në gjendje të zvogëlojnë infeksionet tani, do të jetë e mundur të lehtësojnë masat e vështira në “të ardhmen e afërt”.

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button