BotaLajmet e fundit

Kina thotë se shumica e mbeturinave të raketës u dogjën gjatë rikthimit

Agjencia hapësinore e Kinës ka thënë se pjesa më e madhe e mbeturinave të raketës u dogjën gjatë rikthimit.

Sipas tyre, segmenti thelbësor dhe i vogël i raketës më të madhe hyri përsëri në atmosferën e Tokës mbi Maldive në Oqeanin Indian dhe se shumica e saj u dogj.

Astrofizikani i Harvardit, Jonathan McDoëell, i cili gjurmoi pjesën e raketës që u rrëzua, tha se rrëzimi dhe zhytja në oqean ishte statistika më e mundshme, shkruan Associated Press.

Agjencia zyrtare e lajmeve në Kinë “Xinhua” sqaroi më vonë se rikthimi ndodhi të dielën në orën 10:24 (koha lokale me Pekin), shumica dërrmuese e pjesëve të raketës u dogjën përtej njohjes gjatë procesit të hyrjes.

Mbeturinat e kësaj rakete me gjatësi rreth 30 metra janë ndër më të mëdhatë që bien nga hapësira në tokë.

Programi hapësinor i Kinës, me lidhjet e tij të ngushta ushtarake, nuk ka treguar pse vendosi përbërësin kryesor të raketës në hapësirë​​në vend se ta lejojë atë të bjerë përsëri në tokë shpejt pasi të shkarkojë ngarkesën e saj, siç është zakon në operacione të tilla.

Një raketë 18 tonësh që ra majin e kaluar, ishin mbeturinat më të rënda që ranë të pakontrolluara të ish-stacionit hapësinor Sovjetik Salyut të vitit 1991.

Stacioni i parë hapësinor i Kinës, Tiangong-1, u rrëzua në Oqeanin Paqësor në vitin 2016 pasi Pekini konfirmoi se kishte humbur kontrollin.

Në vitin 2019, agjencia hapësinore mbikëqyri prishjen e stacionit të saj të dytë, Tiangong-2, në atmosferë.

Të dyja këto stacione ishin përdorur shkurtimisht nga astronautët kinezë si pararendës të stacionit të përhershëm të Kinës.

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button