BotaLajmet e fundit

Gjenden qindra varre në Kanada, në vendin ku ndodhej një shkollë

Një grup indigjenësh në Kanada thonë se kanë gjetur qindra varre të pashënuar në vendin e një ish-shkolle rezidenciale në provincën Saskatcheëan.

“Coëessess” tha të mërkurën se zbulimi ishte “më i rëndësishmi deri më tani në Kanada”.

Sidoqoftë, grupi nuk specifikoi numrin e saktë të varreve të gjetura, shkruan BBC, përcjell Klankosova.tv.

Ky zbulim vjen disa javë pasi eshtrat e 215 fëmijëve u gjetën në një shkollë të ngjashme rezidenciale në British Columbia.

Shkollat e tilla të detyrueshme të konviktit u drejtuan nga qeveria kanadeze dhe autoritetet fetare gjatë Shekullit 19 dhe 20 me synimin për të asimiluar rininë autoktone.

Muajin e kaluar, Coëessess filloi të përdorë radarë që depërtojnë në tokë për të gjetur varre të pashënuar në varrezat e Shkollës Rezidenciale Indiane Mesjetare në Saskatcheëan.

“Coëessess” e quajti zbulimin “të tmerrshëm dhe tronditës”. Grupi është vendosur të lëshojë detaje të mëtejshme gjatë një konference shtypi të enjten.

Midis 1863 dhe 1998, më shumë se 150 mijë fëmijë autoktonë u morën nga familjet e tyre dhe u vendosën në këto shkolla.

Fëmijët shpesh nuk lejoheshin të flisnin gjuhën e tyre ose të praktikonin kulturën e tyre dhe shumë u keqtrajtuan dhe abuzuan.

Një komision i nisur në 2008 për të dokumentuar ndikimet e këtij sistemi zbuloi se një numër i madh i fëmijëve autoktonë nuk u kthyen më në shtëpi.

Në vitin 2008, qeveria Kanadeze kërkoi falje zyrtarisht për sistemin.

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button