BotaLajmet e fundit

FP: Erdogan mund të jetë shumë i sëmurë për të vazhduar të udhëheqë Turqinë

Presidenti Erdogan ka shenja se ai mund të jetë shumë i sëmurë për të kandiduar në zgjedhjet e viti 2023 në Turqi.

Muajt ​​e fundit, janë shfaqur një sërë videosh në të cilat udhëheqësi turk nuk është dukur mirë, bën me dije Foreign Policy.

Disa prej tyre nuk janë aq të qartë sa të tjerët, por, të marra së bashku, ata ngrenë disa pyetje të dukshme në lidhje me shëndetin e Erdoganit.

Në një video presidenti duket se ka nevojë për ndihmën e gruas së tij ndërsa në një tjetër, ai duket se ka vështirësi për të ecur në Anitkabir, mauzoleun e themeluesit të Turqisë, Mustafa Kemal Ataturk.

Në një video që mori vëmendje të konsiderueshme në korrikun e kaluar, Erdogan duket i zbehtë dhe i turbullon fjalët e tij gjatë një përshëndetjeje televizive.

Të gjitha këto janë thashethemet për shëndetin e presidentit – përfshirë historitë që pretendojnë se harron më shpesh, ka probleme të frymëmarrjes, konfuzion, të vjella dhe ka implantuar një defibrilatori të brendshëm.

Sipas të njëjtave zëra, presidenti ka shtuar numrin e mjekëve përreth tij, ka zvogëluar takimet me shtypin dhe po pompohet me ilaçe kundër dhimbjeve para ngjarjeve publike.

Ndërkohë, media bëjnë me dije se pasi ai të largohet, Erdogan do të lerë si pasardhës ministrin e Mbrojtjes Hulusi Akar.

Ndërsa pretendentë të tjerë për karrigen e Erdoganit janë edhe ministri i Brendshëm i Turqisë, Suleyman Soylu si edhe dhëndri i tij Berat Albayrak.

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button