BotaLajmet e fundit

Australia lufton me grupe të Covid-19 në një fazë të re pandemike

Australia luftoi për të përmbajtur disa grupe COVID-19 anembanë vendit të hënën në atë që disa ekspertët e kanë përshkruar si faza më e rrezikshme e vendit e pandemisë që nga ditët e hershme.

Sidnei në lindje dhe Darvini në veri u mbyllën të hënën.

Brisbane dhe Canberra kanë ose do ta bëjnë së shpejti të detyrueshme maskat.

Shteti i Australisë së Jugut njoftoi kufizime të reja në të gjithë vendin nga e marta.

Australia ka qenë relativisht e suksesshme në përmbajtjen e grupeve të koronavirusit gjatë gjithë pandemisë, duke regjistruar më pak se 31,000 raste që nga fillimi i pandemisë, raporton AP, transmeton Klankosova.tv.

Por grupimet e reja kanë nxjerrë në pah shpwrndarjen e ngadaltë të vaksinave në vend me vetëm 5% të popullsisë të vaksinuar plotësisht.

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button