BotaLajmet e fundit

Arratisen rreth 240 të burgosur nga një burg i Nigerisë

Disa persona të armatosur kanë sulmuar një burg në Nigeri. Rreth 240 të burgosur janë arratisur nga ky burg.

Një zëdhënës i Shërbimit Korrektues Nigerian tha se objektit korrektues në rrethin Kabba të Kogit iu vu zjarri nga persona të armatosur të paidentifikuar, të cilët bastisën vendin dhe menjëherë angazhuan rojet e armatosura në një betejë të ashpër me armë.

Enobore tha se jo më pak se 294 të burgosur ishin në paraburgim në kohën e sulmit, duke deklaruar se “224 janë të paraburgosur dhe 70 të dënuar” dhe se procedura për të gjetur të burgosurit që iknin ishte aktivizuar.

Një shef i policisë rajonale tha për CNN se një polic u vra gjatë bastisjes.

“Persona të armatosur në numër të madh sulmuan nga të gjitha këndet dhe nuk i dhanë shërbimit korrektues asnjë mundësi për t’u përgjigjur,” tha Ede Ayuba Ekpeji, një ndihmës inspektor i përgjithshëm i policisë për rajonin. “Një inspektor policie u vra, një tjetër inspektor policie u plagos dhe u dërgua në spital. Tre nga të burgosurit që ikin janë arrestuar përsëri”, shtoi ai.

Thyerja e burgut në Kogi vjen pesë muaj pasi gati 2000 të burgosur dolën nga një burg në shtetin Imo , në juglindje të Nigerisë, pasi njerëz të armatosur pushtuan qendrën e korrktuese dhe përdorën eksplozivë për të shpërthyer pjesë të burgut, thanë autoritetet në atë kohë.

Forcat e Policisë së Nigerisë fajësuan grupet separatiste në rajonin juglindor për sulmin që ndodhi në prill.

Presidenti i Nigerisë, Muhammadu Buhari e kishte përshkruar pushtimin e burgut në Imo si ” një akt terrorizmi “, por ende nuk ka komentuar mbi bastisjen e fundit në burgun Kogi.

Nigeria po përballet me një nga krizat e saj më të rënda të sigurisë në vitet e fundit, teksa kryengritja, konfliktet separatiste, banditizmi dhe rrëmbimet për shpërblim mbeten në rritje.

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button